Collection: Lower Elementary ELA
Language Arts are important to learn from a Christian perspective because they equip students with the tools to communicate clearly and effectively, reflecting God’s image as the ultimate communicator. In the Bible, God speaks to His people through His Word, and Christians are called to share the gospel and live out His truth with their words (Matthew 28:19-20). Learning language arts—reading, writing, spelling, speaking, and listening—from a Christian perspective teaches students not only to express themselves well, but to communicate truth and love in a way that honors God and serves others.
Language is a gift from God (Genesis 1:27), and it’s important to use this gift wisely. Reading helps students engage with the thoughts and ideas of others while writing allows them to express their own thoughts and reflect on God’s truth. Literature offers opportunities to explore the human experience, and when viewed through a biblical lens, it can help students understand how God's truth intersects with life's challenges, offering wisdom, hope, and guidance.
A Christian perspective on language arts also emphasizes the importance of moral integrity in communication. Proverbs 18:21 says, “The tongue has the power of life and death,” reminding students that their words can either build others up or tear them down. Learning language arts through this lens encourages students to use their words for encouragement, teaching, and spreading the love of Christ. It also prepares them to defend their faith, as effective communication is essential in sharing the gospel and engaging in meaningful discussions about God’s truth.
Through reading, writing, and speaking, students can engage with the world around them, grow in wisdom, and use their words to glorify God and build up His kingdom.
-
NoW Plus September Subscription: Farm Themed Bundle
Vendor:Nuggets of WisdomRegular price $20.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $20.00 USD -
PRINT COPY: Living Lights Curriculum: Quarter 4: To The Stars and Beyond!
Vendor:Nuggets Of WisdomRegular price $115.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $115.00 USD -
Living Lights Curriculum Year One
Vendor:Nuggets of WisdomRegular price $400.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $400.00 USD -
Handwriting Practice Print & Cursive Copy work | Fall Food Theme Including Apples | Grades 2-6
Vendor:Yue, KarolynRegular price $3.00 USDRegular priceUnit price / per$4.00 USDSale price $3.00 USDSale -
Learn about Latin America with Coloring Sheets
Vendor:Woerner, FabiolaRegular price $6.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $6.00 USD -
NoW PLUS Quarter 2 Subscription, 2025
Vendor:Nuggets of WisdomRegular price $45.00 USDRegular priceUnit price / per$60.00 USDSale price $45.00 USDSale -
NoW Plus October Bundle!
Vendor:Nuggets Of WisdomRegular price $20.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $20.00 USD -
Holidays Around the World- A 16-Week Unit Study- DIGITAL VERSION
Vendor:Nuggets of WisdomRegular price $4.99 USDRegular priceUnit price / per$25.99 USDSale price $4.99 USDSale -
Alphabet Task Cards – Uppercase & Lowercase | Color + Black & White | Phonics Practice
Vendor:RTSLCRegular price $3.99 USDRegular priceUnit price / perSale price $3.99 USD -
🎶 Listen and Learn Series: Volume 1 – Composers- 192 PAGES
Vendor:RTSLCRegular price $19.99 USDRegular priceUnit price / per$30.00 USDSale price $19.99 USDSale -
Elementary Grammar Task Cards: 175 Task Cards for Elementary Learners with Answer Key
Vendor:RTSLCRegular price $4.99 USDRegular priceUnit price / perSale price $4.99 USD -
Pre-Primer Dolch Sight Word Flashcards (Printable PDF)
Vendor:RTSLCRegular price $2.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $2.50 USD -
Primer/Kinder Dolch Sight Word Flashcards – Printable PDF
Vendor:RTSLCRegular price $2.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $2.50 USD -
1st Grade Dolch Sight Word Flashcards – Printable PDF
Vendor:RTSLCRegular price $2.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $2.50 USD -
2nd Grade Dolch Sight Word Flashcards – Printable PDF
Vendor:RTSLCRegular price $2.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $2.50 USD -
3rd Grade Dolch Sight Word Flashcards – Printable PDF
Vendor:RTSLCRegular price $2.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $2.50 USD







